Logo
Yükleniyor...

Teklif Alın

İletişime Geçin

Bizimle paylaşmak istediğiniz bir plan veya projeniz varsa lütfen aşağıdaki formu doldurun.

icon
+90 (216) 499 1666

Pazartesi-Cuma günleri 09:00-18:00 arası

icon
+90 (216) 499 1666

Pazartesi-Cuma günleri 09:00-18:00 arası

icon
info@sitefabrikasi.com

Çevrimiçi Destek

icon

 

Ofisimizi Ziyaret Edin

Bizi Takip Edin:

SSS

İlk önce doküman ve görsellerinizi hazırlayın.

Web sitesini kim yapar, ne kadara yapar, nasıl yapardan ziyade elinizdeki malzemeleri ortaya dökün. Firmanızın tarihçesi, vizyonu, misyonu, firmanızın görselleri, ürünlerinizin görselleri, ürünlerinizin dokümanı, iletişim bilgileriniz, tanıtımlarınız, reklamlarınız, videolarınız v.s. hepsinin bir arşivini yapın. Bu sizin için yapmanız gereken en önemli iş, çünkü işinizin teslim sürecini yaklaşık 10 ya da 15 gün daha erkene alıyor.

Rakip firmalarınızı araştırın, neler eklemiş, neler eklememiş, nasıl bir iskelet (hakımızda, ürünler, haberler, iletişim v.s.) kullanmış onlara bakın. Ürün tanıtımlarını nasıl yapmış, özelliklerini nasıl anlatmış onları inceleyin. Tasarımlarını gözden geçirin, birkaç firma ile kendinizi sınırlandırmayın biraz zaman ayırıp diğer alternatifleri de inceleyin. Olmasını istemediğiniz görselleri, dokümanları not alın ve bunları tasarımcınıza belirtin.

Kulaktan duyma cümlelerle hareket etmeyin. Online satış koy, firma rehberi ekle, şunu koy bunu koy mantığı ile hareket etmek hem zaman kaybı hem de kesenize zarardır. Nasıl bir manav et satmadığı için buz dolabı koymuyorsa sizde işinize yaramayan mantıksız, ileride kullanırım düşüncesi ile kesinlikle sitenize eklemeyin, ekletmeyin.

Mesela müşterilerinize gösterdiğiniz bir el katalogunuz var, bunu e-katalog olarak web sitenize attırmak istiyorsunuz, yapılabilir. Fakat ileride bunu tekrar güncellemeniz ya da güncelletmeniz gerek. Hâlbuki siz web sitenizi ürünlerinizi tanıtmak için yaptırdınız. Ürünleriniz için bir sayfa mevcut, özelliklerini, görselini hatta video bile paylaşabilirsiniz. Bütün bu imkânlarınız varken neden e-katalog? Biz bunu yapamayız anlamında söylemiyoruz örneklerimiz var. Amacımız doğru proje ve doğru hedef...

Ya da bir oteliniz veya öğrenci yurdunuz var. Bize göre buralar en güzel 360° sanal tur ile tanıtılır. Fotoğraflarla belirli bir kareyi gösterirken sanal tur ile mekânınızın her yerini anlatabilirsiniz. Müşterilerinize daha akla yatan ve net fikirler sunabilirsiniz. Rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz mümkün. Dediğimiz gibi Amacımız doğru proje ve doğru hedef...

Sonuç olarak hiç bir şey planlamadan ve bilmeden bir web tasarımcı ile görüşmek var, Neyin nasıl olduğunu ihtiyaçlarınız ne olduğunu bilerek bir web tasarımcı ile görüşmek var.

Bize en çok sorulan sorulardan biriside budur.

Birçok kişi veya kurum, web sitesi yapım fiyatları hakkında bilgi almak istiyor ve bunu hemen dile getiriyorlar. İşin ilginci alınan bir hizmet olduğundan, maalesef bir liste fiyatı yok. Aynı işi gören ürünlerde bile, kullanılan malzeme, marka değeri ve benzer sebeplerden ötürü fiyat farkları varken, hizmet için bu farkların olması ve liste fiyatının olmaması oldukça doğal değil mi?

Bu taleplerle oldukça sık karşılaştığımızdan bir web sitesi tasarım işinin fiyatını alabilmek için öncelikle neler gerektiğini hatırlatmak isteriz.

1. Site haritasını yani iskeletini çıkarın.

2. Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz siteleri bir kaç tanesini listeleyin.

3. Ürün sayınızı, ürün kategorisini, hizmetlerinizin sayısını çıkartın. Böylelikle kaç sayfalık bir tasarıma ihtiyacınız olduğunu az çok bilmiş oluruz.

4. Bir veritabanı uygulamasına ihtiyacınız var mı? Ürün arama, filtreleme, listeleme, gibi fonksiyonlar sitenizde olacak mı? Bunları belirleyin.

5. Siteyi siz güncellemek istiyorsanız, iyi bir içerik yönetim (admin paneline) yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için araştırma yapın.

6. Önemli bir husus arama motoru uyumlu bir tasarım ve kodlama isteyin.

Bu ve bunun gibi birçok noktada bilinçli ve bilgili olmalısınız. Ancak bu yetmez, aynı zamanda hazırlıklı da olmalısınız. Bu hazırlığı yapmaksızın bir fiyat almaya kalkışmak, hem sizi acemi ve ciddiyetsiz bir duruma düşürür, hem de doğru bir proje fiyatı almanızı engeller.

Kalite her zaman fiyatı belirleyen ana unsurdur.

yapılan işin incelikleri ve detayları sizin farklı olduğunuzu, işinizde profesyonel olduğunuzu hissettiriyorsa kalite ile tanışmışsınız demektir. Görseli üst düzey, dinamik, özgün ve etkileyici bir projenin fiyatı elbette farklı olacaktır.

Daha sonra devamlılık gelir. Bir web sitesini tasarlamak ve bunu yayınlamak işin bittiği anlamına gelmez. Asıl iş bundan sonra başlar. Web sitenizin ulaşabilirliliği, devamlılığı, güncellemeleri, sosyal ağlarla iletişimi gibi bir çok unsuru mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Önemli bir detay; bizimle çalışmak isteyen müşterilerimizin en büyük sıkıntısı da siteyi yaptırdım fakat açılmıyor, güncelleyemiyorum, elemana ulaşamıyorum cümlelerini duymak ve bize bu konuda şart koşmalarıdır. Site Fabrikası 'nın referansları bu yüzden sitemizde ekli ve sizin araştırma yapmanızı istediğimiz bir konuda bu lütfen referanslarımızla irtibat kurup yukarıda bahsettiğimiz detayları onlara sorun. İstediğinizde ulaşabildiğiniz ve sorunlarınıza çözümler üretebilen firmaların fiyatları farklı olacaktır.

Hosting hizmeti anında aktif edilir.

Alan adı (domain) tescil talebinde müşterimiz alan adının (domain) tescile uygun olup olmadığı konusunda anında bilgilendirilir. .com.tr uzantılı olan alan adlarının tescil işlemleri tüm evrakların eksiksiz tarafımıza iletilmesi koşulu ile 2-3 iş günü sürmektedir. Diğer alan adı (domain) tescil işlemleri anında gerçekleştirilmektedir. Hosting hizmeti anında aktif edilir.

Web tasarım hizmeti; müşteri beğenisi, teknik özellikler, içerik yoğunluğu gibi çeşitli etkenlere bağımlı olarak en az bir hafta içinde gerçekleştirilmektedir. Belirtilen bu süreler olağan koşullar ve tecrübelerimiz çerçevesinde belirlenmiştir. Site Fabrikası dışında olağan dışı durumlar ayrı tutulmuştur. Bunlar sitenize eklenecek doküman, görsel, video gibi metaryallerin temini, müşteri kararsızlığı vs.. bunun gibi nedenlerdir.

sitenizde oluşabilecek herhangi bir sorundan kesinlikle sorumlu değiliz.

Evet çalışabiliriz, fakat coder ve tasarım ekibimiz sitenizi gözden geçirmeli ve sitenizin güvenirliliğini teyit etmeleri gerekli. Nasıl? diye sorduğunuzu duyduk. Biz Site Fabrikası olarak sistemimizde kendinizin yönetebileceği bir server (hosting) paketi vermiyoruz. Sitenizde sadece güncellemelere (doküman, resim, video girişi) izin veriyoruz. Sebebine gelince güvenlik, başınıza gelmesini istemediğiniz her şeyi bünyemizde barındırdığımız diğer web siteleri içinde düşünüyoruz. Coder arkadaşlarımız sitenizi incelemesinin sebebi işte bu, açık var mı? Shell var mı? Sizin haberiniz olmadan sitenize müdahale var mı? İşinize yaramayan anlamsız scritp, code blokları var mı? Mailleriniz spam’a düşmüş mü? Sitenizin Cpu kullanımı, alan kullanımı v.s. bunun gibi bir çok faktörü gözden geçirirler. Problemler varsa size bildirilir, uygunsa bizimle çalışabilirsiniz.

Bizimle çalışmaya başladınız belirli bir süre sonunda sitenizin yönetim (cpanel, plesk v.s.) giriş bilgileriniz istediniz. Sebebi her ne olursa olsun, tanıdık birisine vereceğim, bilen birisine vereceğim, kendim gireceğim gibi hiç fark etmez, veriyoruz. Fakat sitenizde oluşabilecek herhangi bir sorundan kesinlikle sorumlu değiliz. Coder arkadaşlarımızın incelediği faktörlerden birisi sitenizde tespit edilirse bir defa uyarılırsınız, eğer hala devam ediyorsa siteniz sistemimizden silinir. Dikkat edin ilk seferde silmiyoruz, çünkü emeğe saygı gösteriyoruz.

Domain' in Türkçe karşılığı alan adı demektir.

Çok güzel domain(alan adı) kelimesini araştırmaya başladıysanız o zaman internet sitesi kurdurmak için kararlısınız demektir. Domain' in Türkçe karşılığı alan adı demektir. Domain, İnternet'e bilgi sunan bir web sitenin veya hizmetin adıdır. www.sitefabrikasi.com.tr bir alan adı yani domain'dir. Domainler kayıtlı isimlerdir ve şirketler genelde kendi şirketlerinin isminde domain alırlar. Bir domainin sonunda com, net, org, com.tr, net.tr gibi uzantılar yer alır. Bu adreslerden birisi olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

Yani web sitesi www.alanadi.com'dan ibaret değildir. Bu sadece web sitenizin internet deki adıdır. Web siteniz hazırlanmış, yazılmış, tasarlanmış bir yazılımdır ve buna internet dünyasında vereceğiniz isime domain denir.

Domain (alan adının) her yıl ödemesi olur, isterseniz 1 yıllık isterseniz 5 yıllık da alabilirsiniz. Gelelim önemli soruya, kaç para.. Domain fiyatları firmalara göre değişiklik gösterir, 5$’dan 50$’a kadar fiyatlar vardır. Peki, nereden almalısınız? Hemen 5$’dan almayın yada aldırmayın. Nedenine gelince ucuz etin suyu kara olur derler. Alırsınız domaini tescil ettirirsiniz bir bakmışsınız domain firması 5 ay sonra yok oluvermiş. Hadi çık bakalım işin içinden dimi. Merak etmeyin domain kaybolmaz ama 50$’dan kat kat daha fazla masraf yapıp bir şekilde geri alabilirsiniz. Bunu daha sonra anlatabiliriz çünkü işlem aşaması çok uzun. 50$ Para verip de almayın, her yıl o kadar para ödemeye yazık. Siz en güzeli web tasarımcınıza bunu sorun, ondan güveni alın ve işlemi başlatın. İlla kendim alacağım derseniz bir bilen ile bu işi yapmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda ki tanım ve kısa açıklama teknik terimlere dayalı anlatılmamıştır. Son kullanıcının anlayabileceği bir betimleme yapılmıştır. Domain sadece www.alanadı.com demek değildir. Web sitenizin çalışması için gerekli İP (Internet Protocol) adresi, DNS (Domain Name System) gibi bağlantı kurmak için geliştirilen bir sistemin sadece başlangıcıdır. Düşünün iki satırlık bir terim bile ne kadar anlaşılması zor bir durum aldı. Bu yüzden ödeyeceğiniz paradan ziyade bilgi, tecrübe ve birikimi olan bir web tasarım ortağınızın olmasına dikkat edin.